denitryfikator budowa z filtra narurowego

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: piotrK, sagitta

bitter
Imię: Arek

Re: denitryfikator budowa z filtra narurowego

Post autor: bitter » 31 maja 2013, o 01:43

Denitryfikator działa ale przyszła pora na jednofazowy cyklo-pulso-denitryfikator czyli bioreakor sterowany zegarem atomowym (pośrednio) ;)

Impulsem do modyfikacji była irytacja sposobem obsługi denitryfikatora, nic szczególnego dla konstruktora ale jednak marna funkcjonalność kiedy trzeba niemal codziennie regulować przepływ. Z uwagi na niską intensywność przepływu zawór zarastał bakteriami, dochodzi do tego jeszcze z czasem obniżająca się wydajność filtra, w efekcie trzeba często korygować przepływ przez denitryfikator.

Modyfikacja powinna wyeliminować problemy z regulacją, zlikwidowałem zawór grzybkowy zastępując go elektrozaworem (prosty, jednodrożny, nowy z hurtowni AGD ok. 16zł, elektromagnetyczny 230V~, uniwersalny do pralek, zmywarek itd...), zawór będzie sterowany (otwierany) elektronicznym programatorem.

Obrazek

Zasada działania i reakcji pozostaje bez zmian, denitryfikator zredukowałem przy okazji do jednego filtra narurowego z ceramiką (1/3 od dołu) i biobalami (2/3).
Filtr będzie działał pulsacyjnie, minimalny czas załączenia programatora to 1min, długość i liczba cykli na dobę teoretycznie do wyliczenia z dotychczasowych przepływów ale w związku z przebudową objętości złoża będę musiał pokombinować doświadczalnie.
powrót po 20 latach - teraz mam google ale wiem jakby mniej :-)

debrzyna
Imię: Janusz

Post autor: debrzyna » 1 cze 2013, o 15:45

Dla dociekliwych polecam ten temat
http://pieczatki-wizytowki.pl/denitryfikator/
a swoją drogą to 5 kropel na minute to chyba mało, to daje 15ml na godzine. Nie bardzo wierze że taką ilością można zbic NO3 do 5 w 100l
Ja mam w 350 litrach ale na węzu 25m 3/4 " i siedem razy na dobe podaje po ok 4litry wody bez NO3

bitter
Imię: Arek

Post autor: bitter » 2 cze 2013, o 12:00

debrzyna pisze:.........a swoją drogą to 5 kropel na minute to chyba mało, to daje 15ml na godzine. Nie bardzo wierze że taką ilością można zbic NO3 do 5 w 100l.....
no jasne że nie można, ale też napisałem:
"...uruchomienie...
...filtr zalał się wodą z kubełka i zakręciłem mu wylot na kilka dni (może nawet ponad tydzień), po tym czasie odkręciłem zawór grzybkowy tak by kapało ok 5 kropel na minutę... w kolejnych dniach zwiększałem przepływ o ok 1 krople na minutę co dwa dni..."

moje krople były z wężyka fi 6mm więc nie takie znów małe ale mimo wszystko 5/min miałem tylko w pierwszej fazie uruchamiania filtra
powrót po 20 latach - teraz mam google ale wiem jakby mniej :-)

ODPOWIEDZ