[0375L] ogólne

Tutaj zamieszczamy zdjęcia naszych akwarii

Moderatorzy: piotrK, sagitta

Awatar użytkownika
spy
Imię: Sławek

[0375L] ogólne

Post autor: spy » 4 cze 2011, o 05:01

Akwarium: 150x50x50 OptiWhite

Filtracja: Wspomaganie: Oświetlenie: belka 2x54W PHILIPS MASTER TL5 865 6500K i PHILIPS Aquarelle 10000K z odbłyśnikami + 130cm niebieskiej taśmy LED (oświetlenie 24h) - wszystko sterowane włącznikami czasowymi

Ogrzewanie: w filtrze

CO2: brak

Nawożenie: prawie wcale, od czasu do czasu potas

Podłoże: JBL Manado, pod spód ziemia z nawozami, keramzytem, zeolitem i pokruszonymi kulkami glinianymi JBL

Fauna: Flora:
  • Echinodorus Ozelot
    Echinodorus bleheri
    Cryptocoryne Blassii
    Vallisneria Spiralis
    Hygrophila polysperma
    Hygrophila Difformis
    Egeria Najas
    Rotala Rotundifolia
    Ceratopteris Cornuta
    Bacopa Caroliniana
    Ludwigia Repens
    Ludwigia Glandulosa
    Microsorium Narrow
    Nymphaea Lotus Red
    Hemianthus Micranthemoides
    Sagittaria Subulata
    Cladophora Aegagropila
    Anubias Barteri
    Eleocharis Acicularis
    Didiplis Diandra

Widok ogólny (zalane jakiś miesiąc temu) :

Obrazek

UPDATE: 24.06.2011 - sinice w akcji (jakość zdjęcia kiepska, ale też nie ma się czym chwalić)

Obrazek

UPDATE: 02.07.2011

Obrazek

UPDATE: 23.08.2011

Obrazek

UPDATE: 30.08.2011

Obrazek

UPDATE: 09.10.2011
Obrazek

UPDATE: 29.10.2011
Obrazek

UPDATE: 12.11.2011
Obrazek

UPDATE: 22.03.2012
Obrazek

********************************************************************************************************************************************

Centrum dowodzenia - filtracja, elektryka oraz system rurek, złączy do podmiany wody (teraz jest tam trochę więcej elektryki):

Obrazek

Dojrzewanie (na dole stare szkło 25L):

Obrazek

Mieszanie ziemi i ułożenie na dnie:

ObrazekObrazek

Zaraz po zalaniu:

ObrazekObrazek

Modrooki:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 mar 2012, o 21:09 przez spy, łącznie zmieniany 14 razy.
Jeśli coś wiem, to napiszę. Jeśli czegoś nie wiem, to... też napiszę, ale mogę się mylić ;P
[375l na ziemi]

adamdariusz
Imię: Adam

Re: [0375L] ogólne

Post autor: adamdariusz » 4 cze 2011, o 06:50

Zapowiada się bardzo ciekawy i ładny zbiorniczek.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 4 cze 2011, o 22:10

Co tam jeszcze będzie pływało poza tym co już pływa?
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
Tomek
Imię: Tomek

Post autor: Tomek » 4 cze 2011, o 22:46

Bardzo ładny zbiorniczek, jak sie sprawuje podłoże JBL Manado ? Planuje je kupić
Obrazek

Awatar użytkownika
spy

Post autor: spy » 5 cze 2011, o 07:39

Emi
Głównie to, co już jest. Na przeprowadzkę z 25L czeka narybek modrooków (10 szt. udało się odchować), dokupię jeszcze jakieś 5-6 dorosłych sztuk, może dokupię galaxy, a na pewno jeszcze kilka otosków i krewetki. Póki co wydaje się, że nawet ten litraż jest ledwo wystarczający dla pseudomugili - dwa samce potrafią skutecznie zdominować cały zbiornik. Jeśli wpuszczę coś nowego, to głównie będę wybierał pod kątem rzadko spotykanych gatunków w akwariach i do tego ładnie wybarwionych. Oczywiście stworzenia będą musiały dać sobie radę w wodzie twardej lub średniotwardej, bo póki co w akwarium panują warunki gliwickiego kranowitu.
Za jakiś czas będę zmiękczał wodę, ale to musi poczekać, bo od ponad półtora miesiąca zepsuty kręgosłup sprawia, że głównie okupuję łóżko.

Tomek
Pytasz o Manado... To w sumie jałowe podłoże. Mam je miesiąc, więc niewiele mogę stwierdzić poza tym, że jest relatywnie lekkie, ale dobrze się w nim sadzi rośliny. Nie mam większych ryb, więc nie zaobserwowałem fruwania podłoża po przepłynięciu ryby, ale wiem, że większy ślimak potrafi pozostawić po sobie ślad na nim. Nie mogę powiedzieć, czy podbija twardości, bo kranówka gliwicka jest i tak dosyć twarda. W każdym razie Manado jest relatywnie tanie - ja za worek 25L płaciłem ok. 70zł z przesyłką. Potrzebowałem ponad 40 litrów, więc wyszło taniej niż zaokrąglany żwir bazaltowy. Manado na pewno wymaga trochę pracy przed wpakowaniem do akwarium. Trzeba je porządnie przepłukać pod gorącą, bieżącą wodą, aby wypłukać węglany, pył i lekkie granulki. Inaczej po zalaniu pył zasyfi filtry, a lekkie granulki będzie trzeba wybrać siatką z powierzchni. Optymalna okazała się miska w wannie pod kranem z gorącą wodą i mieszanie Manado porcjami, aż to, co niepotrzebne wypłucze się. Kolor podłoża może być kontrowersyjny, ale mnie się podoba - nie bije po oczach bielą piasku ani nie jest czarno. Jak dla mnie w sam raz.
Ostatnio zmieniony 27 cze 2011, o 02:23 przez spy, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeśli coś wiem, to napiszę. Jeśli czegoś nie wiem, to... też napiszę, ale mogę się mylić ;P
[375l na ziemi]

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 6 cze 2011, o 10:20

spy pisze:Głównie to, co już jest.
A wiesz, pytam bo filtrację masz jak pod paletki czy duże pielęgnice a w akwarium kilka małych przecinków :)
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
spy

Post autor: spy » 6 cze 2011, o 12:03

To akwarium z osprzętem wcześniej zapewniało dom właśnie stadku pielęgnic. A ja wyraziłem się niejasno - chodziło mi o gatunki. Ilość osobników oczywiście zwiększy się. :)
[375l na ziemi]

Awatar użytkownika
Emi
Administrator

Post autor: Emi » 6 cze 2011, o 14:33

Jeśli podobają Ci się mniejsze rybki do twardszej wody to polecam Sawbwa resplendens (miałam je kiedyś u siebie http://www.gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=1923" onclick="window.open(this.href);return false;). Super rybcie.
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
spy

Post autor: spy » 11 cze 2011, o 14:24

Półtora miesiąca życia baniaka z głowy. Czas na mały raport i kilka szczegółów o zbiorniku.

Oczywiście z górki nie jest. No ale na nic innego nie liczyłem, tym bardziej, że akwarium jest stawiane eksperymentalnie z naciskiem na poprowadzenie go po swojemu. To nie ma być holender, ale też nie LT, co może sugerować użycie ziemi i ograniczone światło. Po prostu akwarium, w którym będą rosły chwasty i pływały żyjątka. Decyzja, co do obsady właściwie zapadła - małe, kolorowe lub ciekawe rybki, krewetki i ślimaki. Nowymi mieszkańcami są pseudomugile gertrudae i zwinniki czerwonouste. Zwiększy się też ilość furcatusów, ale póki co nie mogę ich trafić w sklepach, a nie chcę ściągać ryb z Białegostoku. Doszły jeszcze neritiny i amanki.

Wczoraj założyliśmy nowe świetlówki. Stare miały już poczerniały luminofor przy żarnikach, więc nadawały się moim zdaniem tylko na start akwarium. Zbuntowałem się, gdy pojawiły się sinice. Stare rury wyleciały na korzyść Philipsów 865 i Aquarelle. W akwarium zrobiło się zdecydowane chłodniej, jest subiektywnie mniej światła, mimo, że moc pozostała ta sama, rośliny mają bledszą czerwień wpadającą bardziej w fiolet. Mnie się ta zmiana kolorystyki średnio podoba. Mojej połowicy już bardziej. Jej zdaniem poprzednie oświetlenie było po prostu za jasne. Cóż, tak świeciła rura 4000K, gdzie widmo zawierała więcej żółtego i pomarańczowego. 865-tka nie jest droga, więc jakby co, to nie będę większych oporów wymienić ją na cieplejszą. Czas pokaże.

Substratem jest ziemia ogrodowa. Zdecydowałem się na ziemię uniwersalną Substrala z dodatkiem nawozów Osmocote. Ziemia 3w1 zawiera długodziałający nawóz z NPK 15-09-09 i starter z NPK 10-52-10 oraz dodatek torfu zbijający Ph do 5,5-6,0. Dodałem tam trochę pokruszonych kulek glinianych, keramzytu, zeolitu i wszystko porządnie wymieszałem. Ziemia trafiła do dwóch worków z agrowłókniny i została przysypana JBL Manado. Do dziś nie stwierdziłam oddawania nawozu z podłoża do słupa wody. Roślinom za to podłoże się bardzo podoba. Rotala z kilkunastu pędów zarosła 1/3 akwarium rozrastając się w kierunku przodu. Nurzańce, różdżyce i żabienice szaleją, hygrophilia standardowo pleni się niesamowicie. Lotos też nie narzeka. Potwierdza się, że gadanie o ziemi bez nawozów jest średnio sensowne. I tak przecież w podłoże można wsadzić kulki gliniane, kapsułki i inne takie. Jedynym minusem jest dodatek nawozów, który nie pozwolił na wyprażenie ziemi. Ale to i tak mało kto robi. Agrowłóknina doskonale radzi sobie w utrzymaniu ziemi na własnym miejscu i rewelacyjnie sprawdza się przy przesadzaniu roślin: zbyt długie korzenie po prostu się urywają, a wyjęta reszta jest czysta. Nic się nie brudzi, nie ma ryzyka zamulenia wody. To, że system korzeniowy się rozwija poprawnie widać po trudnościach z wyjęciem roślin z podłoża - trzymają się całkiem nieźle. Niezbyt dobrze się wiedzie saggitarii i heńkowi, które upodobały sobie glony. Prawdopodobnie wina leży z ruchu wody - strumień wody z deszczowni zawija się na przedniej szybie i rozpływa się na podłożu w środkowej części akwarium. Mimo, że filtr jest ustawiony na maks, to wloty stłumiłem gąbkami do AquaEla 350 - raz, że jedna z nich pochodziła z dojrzałego akwarium, dwa, że gąbki zapobiegną zassaniu krewetek i narybku microrasbor, które ładnie się rozmnażają (w wodzie pływa już trzeci miot rybek). Wskaźnik przepływu Eheima wskazuje 1/3. Jeśli winą będzie mały ruch wody, odpalę JBLa e1500 i zacznę mieszać wodę również wzdłuż akwarium.

Biorąc pod uwagę zawartość fosforu w starterze na początku podawałem tylko potas PG, potem dodawałem też PG makro, które fosforu zawiera mało, zaś uzupełnia m.in. azot. Przy dwóch podmianach dodałam też połowę zalecanej dawki JBL ferropolu - żelazo, trochę potasu i trochę mikro. Takie nawożenie się nie sprawdza. Pojawiły się glony na szybach, nitki i krasnorosty, potem sinice. Glonów nie jest dużo, ale są. Najwyraźniej nawożenie z selektywnym wykorzystaniem PlantGainera i uzupełnianiem żelaza niezbyt się sprawdza. Wygląda na to, że optymalne byłoby nawożenie pełną linią tych nawozów. Gotowe nawozy trochę kosztują i nie do końca wiem co wlewam do wody, więc zamówiłem sole mineralne i będę samodzielnie uzupełniał braki trochę bardziej mądrze. Na pewno nie będzie to pełne EI, bo nie zamierzam co tydzień robić dużych podmian, raczej będę się starał utrzymać poziom macro i micro na rozsądnym poziomie, tym bardziej, że światło nie jest zbyt mocne. Zamierzam też w końcu trochę zmiękczyć wodę, co też powinno pomóc w walce z glonami. Zobaczymy jakie będą efekty.

Jeśli ktoś ma pytania lub pomysły, to chętnie popiszę.
[375l na ziemi]

Awatar użytkownika
Kadav
Imię: Zdzichu

Post autor: Kadav » 11 cze 2011, o 23:16

spy pisze:i starter z NPK 10-52-10
Trochę ogień :)
spy pisze:Niezbyt dobrze się wiedzie saggitarii
A to ciekawe...
spy pisze:Biorąc pod uwagę zawartość fosforu w starterze na początku podawałem tylko potas PG,
Osobiście podawałbym KNO3 dla większej równowagi N-P.
spy pisze: Takie nawożenie się nie sprawdza.
Tak od razu pomyślałem.
spy pisze:Gotowe nawozy trochę kosztują i nie do końca wiem co wlewam do wody, więc zamówiłem sole mineralne i będę samodzielnie uzupełniał braki trochę bardziej mądrze.
Słuszna myśl.

Moje uwagi:
Problem z glonami na pewno (moim subiektywnym zdaniem) nie leży po stronie mikro. W 60l zbiorniku leję prawie 40ml rozrobionego Intermagu (tego tradycyjnego) a makro leję, tak, jak mi się skończy bąbelkowanie. Rotala indica mi się wybarwiła na czerwono od samego podłoża po samą taflę wody.

Podaj parametry wody. Rośliny też lubią swój przedział. Przy czym twardej wody, tak, jak silnego prądu wody średnio nie lubią.
Obrazek
Obrazek
<<< KLIKNIJ na banner powyżej, by dowiedzieć się więcej >>>

Obrazek

PeIHa

ODPOWIEDZ