pomoc przy 200l obsadzie :)

Wszystko co związane z biotopami wielkich jezior afrykańskich

Moderatorzy: piotrK, sagitta

polishman
Imię: krzysztof

pomoc przy 200l obsadzie :)

Post autor: polishman » 30 sie 2011, o 08:31

chce sobie zrobic od zera akwarium malawi ( moze nie od zera bo zbiorniczek 100x50x40 i 100x40x40 juz sie prosza o zalanie ) prosze was o jakies pomysły co z czym zeby nie zrobic kaszany , mam jakies pomysły ale wole sie upewnic czy sa dobre :)

mysle o obsadzie w tym wiekszym ( ten mniejszy chyba bedzie ogolny ) :

pseudotropheus socolofi
Estherae Red Red
Labidochrom Caeruleus yellow
i tu pytanko czy mało czy duzo i jaki podział samiec samica ?

mam czerwony koralowiec w ilosci ok 4kg (mozna dokupic wiecej ? )
jakie dno najlepiej polecane ?
jakie roslinki bo cos mało ich na przeroznych filmikach (youtube itd.)?

co do filtra , napowietrzania to nie mam pomysłu :(
mam dodatkowo szklany filtr tzn: 40dł 50wys 10 szer i w srodku szybka 2cm przeswit od dna . Czy moge to wykorzystac do tego akwa ?

sorki za tyle pytan ale moze ktos sie pokusi o pomocna informacje za co z gory dziekuje za dobre checi :)
Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny.
Ja się śmieję, bo wy wszyscy jesteście tacy sami!

Awatar użytkownika
bigb
Imię: Marcin

Re: pomoc przy 200l obsadzie :)

Post autor: bigb » 30 sie 2011, o 09:23

Ekspertem od filtracji nie jestem ale mogę napisać, że trzeba mieć dobra filtrację. Najlepszym rozwiązaniem będzie filtr biologiczny i mechaniczny bo te ryby to syfiarze.

Takiej obsady do 200 litrów nie polecam.
Redredy to za duże ryby na taki zbiornik.
Socolofi i yellow nie pasują do siebie żywieniowo, albo jeden albo drugi będzie cierpiał na diecie.
W 200 litrach ciężko zrobic ciekawą obsadę pod względem kolorystycznym lub zachowania.
Zależy czy chcesz jednogatunkowe czy dwugatunkowe, ostatnio spotkałem się z ciekawa propozycją 2 gatunki iodotropheus sprengerae i do tego afra cobwe, oba gatunki 1 samiec + 3/4 samice.
Ja bym polecił ładny tez zestaw i spokojny do utrzymania saulosi i sprengerae w zestawie 2x(1+3).
Ja w 240 litrach mam saulosi i maingano, tez to ładnie wygląda, choc ryby dorastają i zaczyna się proces redukcji do minimum.

Co do podłoża polecam kreisel piasek ozdobny z castoramy, pięknie go moje pyski przekopują.

Co do kamienia to masz go mało, dużo za mało, ja u sibie mam jakieś 50kg i zastanawiam się nad dołożeniem.

Jeżeli chodzi o rośliny to biotop malawi jest małoroślinny, generalnie jest problem z utrzymaniem roślin w takiej malawijskiej wodzie, dodatkowo ryby lubią coś poszkubać ( chociaz mnie to się udaje, mam anubiasa barteri i nurzańca).Rośliny są niemile widziane przez maniaków malawi i dlatego ich nie zobaczysz w internecie. Atutem posiadania roślin jest mniejszy problem z NO3.

Jak mi się jeszcze coś przypomni to dopiszę.

polishman

Post autor: polishman » 30 sie 2011, o 09:46

co do tego filtra to pewnie jakis kubełkowy bo miejsca mało i trzeba oszczedzac :) a ten koralowiec to mowisz wiecej i to duzo wiecej to da sie zrobic :) do kamienia to chce jakies łupki białe dac oraz dokupic tego koralowca czerwonego mysle ze to jakos ogarne , a co wymyslic jezeli chodzi o tło jakie najlepiej tzn wewnetrzne czy zewnetrzne ?
jeju co najwazniejsze to podoba mi sie taka gromadka saulosi i sprengerae chodzi zeby był jeden samiec i trzy samice z saulosi i tak samo z sprengerae dobrze zrozumiałem ?

fajnie ze mi ktos pomoze dzieki :)

Awatar użytkownika
bigb

Post autor: bigb » 30 sie 2011, o 10:09

Sam kubeł może niewystarczyć na tych "sraczy".
jeju co najwazniejsze to podoba mi sie taka gromadka saulosi i sprengerae chodzi zeby był jeden samiec i trzy samice z saulosi i tak samo z sprengerae dobrze zrozumiałem ?
tak dokładnie myślę, że 8 ryb zmieści się w takim akwarium, bedziesz mgół spokojnie obserwować zachowania pyszczaków, w tej opcji będziesz miał żółto, niebiesko i rdzawo.

Co do tła to lepiej z zewnątrza czarna folia, bristol, szkoda zabierac miejsca tłem wewnętrznym (takie moje zdanie), no chyba że wykombinujesz cos płaskiego, wewnętrznego.

Co do kamieni to czerwony koralowiec IMHO jakos do malawi nie pasuje, polecam otoczaki, piaskowce, łupki, wapienie. Wsumie i tak wszystklo zarasta glonem.JEdyne co to piaskowce i wapienie powinny pomagać w utrzymaniu parametrów.

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 30 sie 2011, o 10:32

bigb pisze:Rośliny są niemile widziane przez maniaków malawi i dlatego ich nie zobaczysz w internecie.
...ale zobaczysz je np w Muzeum Przyrodniczym Wydziału Biologi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w zbiorniku z pyszczakami :)

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Emi

polishman

Post autor: polishman » 30 sie 2011, o 10:34

bigb pisze:Sam kubeł może niewystarczyć na tych "sraczy".
własnie w tym momencie moge do tego kubełka wykorzystac jeszcze ten szklany filtr moze to wystarczy (jakas ceramika i cos do wychwytywania wiekszych jakas włoknina ) ?
co do tła to faktycznie lepiej cos na zewnatrz i chyba bedzie czarna folia :)
Koralowiec jednak odpada no faktycznie cos mi on nie pasował i beda własnie piaskowiec i łupki , wapienie, a ile mam dac wapienia bo on ma wpływ na wode ?

czytałem o oswietleniu i tu chyba kolejny problem bo ja mam pokrywe z swietlowkami firmy WROMAK i pech chciał ze nie ma juz tej karteczki jaka maja moc ale jak dobrze pamietam to chyba 2x30w czy jest to dobre oswietlenie ?

ps: emi sugerujesz ze mozna sprobowac z roslinkami ?

Awatar użytkownika
bigb

Post autor: bigb » 30 sie 2011, o 10:44

Emi masz rację źle się wyraziłem, niezbyt wiele mozna znaleźć ale moźna, choćby u mnie ;) za wiele tego nie jest ale jest.

czytałem o oswietleniu i tu chyba kolejny problem bo ja mam pokrywe z swietlowkami firmy WROMAK i pech chciał ze nie ma juz tej karteczki jaka maja moc ale jak dobrze pamietam to chyba 2x30w czy jest to dobre oswietlenie ?
ja mam 2x30W i jeszcze miejscami zakrywałem świetlowki, jak kto woli.
wapienie, a ile mam dac wapienia bo on ma wpływ na wode ?
nie mam, nie stosuję więc nie chcę wprowadzać w błąd, brat w akwa 375 tanganika ma sam wapień, chyba ze 70kg albo więcej

Awatar użytkownika
Emi
Administrator
Imię: Emi

Post autor: Emi » 30 sie 2011, o 11:21

bigb pisze:Emi masz rację źle się wyraziłem, niezbyt wiele mozna znaleźć ale moźna
Zawsze warto posadzić przynajmniej odrobinę roślin albo zamontować akwaponikę/hydroponikę (jak zwał tak zwał ale wiadomo o co chodzi). Dobroczynny wpływ roślin na zbiornik jest nie do przecenienia. Ale to tylko taka mała dygresja. Już się wynoszę z tego tematu bo na temat doboru pyszczaków niewiele wiem :)
Pozdrawiam,
Emi

Awatar użytkownika
tyshek
Imię: Tomek

Post autor: tyshek » 30 sie 2011, o 11:59

Witka,

Jeżeli chodzi o filtracje podpisuje się pod tym co napisał bigb,w Malawi zazwyczaj stosuje się dwa filtry.Filtr biologiczny to kubełek zasypany samą ceramiką,oprócz górnego koszyka.Mechaniczny filtr to np. jakaś głowica i gąbka,do 200L filtr z przepływem około 1000l/h.W swoim akwa 177 L mam filtr z przepływem 750l/h i jest za mało.Pysie to brudasy,mam 5 ryb i to jeszcze młodych.

Podłoże,to również jak kolega wyżej napisał,piasek dekoracyjny z Castoramy,Kreisel ,25 kg za 7 zł :D śmieszna cena,a wygląda świetnie i jest dosyć gruboziarnisty,nie będzie mulił wody.

Tło,najlepiej czarna folia,czarny brystol lub okleina,ważne żeby była matowa.Kamienie,wybór masz już spory i pole do popisu,osobiście w swoim baniaku mam łupek szarogłazowy,inni serpentynit,wapienie itd.Wejdź na typowe forum o Malawi i obejrzyj zdjęcia zbiorników.Napowietrzanie sobie podaruj,wyloty z filtrów wzburzą tafle i woda się sama napowietrzy.Z roślinkami chyba warto spróbować,choć moje pysie zjadły nurzańca,a anubiasa mocno podgryzły :D Oświetlenie, 2x30 lub 1x 39 w,lepiej zakryć świetlówkę jakby było za dużo światła.
Malawi

Awatar użytkownika
spy
Imię: Sławek

Post autor: spy » 30 sie 2011, o 13:08

No nie wiem z tym napowietrzaniem. W mojej 375 kiedyś było malawi. Filtracja była naprawdę duża (2 kubły + spora głowica) i woda chlapała na taflę, ale jak prąd wyłączyli to po godzinie ryby zipiały bez napowietrzacza. Tak to kiedyś wyglądało:

Obrazek

Rośliny w malawi są fajnym pomysłem. Cieszę się, że Emi pokazała te fotki ze sponsoringiem Tropicala. Poza tym ryby lubią skubać zielone.
Jeśli coś wiem, to napiszę. Jeśli czegoś nie wiem, to... też napiszę, ale mogę się mylić ;P
[375l na ziemi]

ODPOWIEDZ